Seans Niedzielny: Koncert urodzinowy i Dokument

Na początku 1997 roku, wróciwszy do domu pewnej nocy, Robert Smith odsłuchał następującą wiadomość ze swojej automatycznej sekretarki: „Cześć Robert, tu David Bowie. Urządzam przyjęcie w Madison Square Garden w związku z moimi pięćdziesiątymi urodzinami i chcę, żebyś przyjechał i zagrał. To będzie czad.”

Prawie dwadzieścia pięć lat minęło od czasu, kiedy Smith po raz pierwszy ujrzał Ziggy Stardusta w „Top Of The Pops” i doświadczył jednego ze swoich pierwszych muzycznych objawień – teraz miał szansę śpiewać obok samego „Szczupłego Białego Księcia”. Smith był urodzonym sceptykiem: „Jak to jest – spytał Mary – że Bowie zna mój zastrzeżony numer?” Z początku był przekonany, że któryś z kolegów z The Cure robi sobie jaja. Zachowując spokój, wykręcił numer Bowiego i zostawił zachowawczą wiadomość. „Zadzwonię później” – powiedział – „nie jestem pewien.” Ale w głębi duszy doświadczał euforii – szczególnie kiedy Bowie zadzwonił ponownie i potwierdził, że prośba jest jak najbardziej aktualna.

Koncert odbył się 9 stycznia 1997 roku. Bowiemu pomagali zdmuchnąć pięćdziesiąt świeczek Lou Reed, Robert Smith, Billy Corgan z The Smashing Pumpkins, Foo Fighters, Frank Black z Pixies i Sonic Youth. Zapraszamy do obejrzenia pełnego, ponad 120 minutowego materiału zarejestrowanego podczas tej imprezy. Niestety, nigdy nie doczekał się on oficjalnego wydania na płycie DVD czy BR.

W zespole Bowiego na gitarze zagrał Reeves Gabrels. Całość wyreżyserował Tim Pope.

Przyjęcie po koncercie celebrującym pięćdziesiąte urodziny Bowiego odbyło się w centrum na poddaszu u artysty Juliana Schnabla. Smith, jak się okazało, nie oszczędzał się również na imprezie. Rozłozył się w rogu przy stole z Timem Popem. Kłócił się nawet z Bowiem o grę na giełdzie, co przyniosło temu drugiemu ponad 50 milionów dolarów zysku.

***

Dodatkowo w Seansie Niedzielnym polecamy znakomity dokument telewizji BBC „David Bowie: Narodziny Gwiazdy” (”David Bowie: Five Years”). Wersja z polskim lektorem.

„Artysta David Bowie zyskał światową sławę. Uznawany jest za jednego z najbardziej nowatorskich i odważnych wykonawców XX w. Od debiutu w latach 60. był doceniany przez szerokie grono krytyków. Odniósł także ogromny sukces komercyjny i na zawsze odmienił oblicze kultury popularnej. Dokument odkrywa na nowo muzykę i twórczość Davida Bowie, dzięki prywatnemu archiwum piosenkarza. Widzowie zobaczą m.in. nagrania z występów, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Poznają prawdziwe oblicze gwiazdy rocka, która znacząco wpłynęła na kształt współczesnej kultury.”

***

Dzisiaj w Londynie odbędzie się specjalny koncert poświęcony Bowiemu. Od godz. 18:00 CET będzie go można oglądać na żywo tutaj… Listę gości, którzy wystąpią podczas „Starman: A Celebration of David Bowie” organizatorzy jednak do tej pory nie ujawnili.

 

Zapraszamy przy okazji do poprzednich „Seansów Niedzielnych”, gdzie prezentowaliśmy takie tytuły jak m.in. The Cure in Orange Na stronie głównej thecure.pl możecie śledzić na bieżąco wpisy Tima Pope’a i Reevesa Gabrelsa na Twitterze.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone