Biografie The Cure

Magazyn Muzyczny, lipiec 1989 r.

Zespół The Cure jakoś długo nie mógł doczekać się książkowej biografii, ale od 1986 r. prawie rokrocznie otrzymujemy nowe dziełko. Co one są warte?

THE CURE (1986, Bobcat Books) Autorka: Jo-Ann Greene
Najtrudniejsze są początki, a praca Greene jest tego dobitnym przykładem. Przeznaczona raczej dla nastoletnich fanów The Cure w zwięzłej, lecz nieco pobieżnej formie prezentuje historię grupy, nie ustrzegając się, niestety, nieraz kardynalnych błędów. Sporo tu jednak interesujących zdjęć, starych i nowych, największą zaletą zaś jest niska cena. Można kupić, ale nie koniecznie.

TEN IMAGINARY YEARS (1988, Zomba Books) Autorzy: Barbaria, Steve Sutherland, Robert Smith
Sklad firmujący tę książkę jest doprawdy dziwny: szefowa francuskiego fanzinu grupy, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Metody Maker” plus sam lider The Cure. Jednak zapewne dzięki temu powstała najpelniejsza i najciekawsza praca dotycząca zespołu. Wiele szczegółów, reprinty dokumentów, artykułów, listów związanych z zespołem, sporo nieznanych zdjęć, pełna dyskografia. Książka oparta jest przede wszystkim na wypowiedziach poszczególnych muzyków, przez co ma raczej charakter dokumentacyjny, a nie krytyczno-analityczny. Ale dla prawdziwych fanów jest to absolutnie niezbędna pozycja!

THE CURE — A VISUAL DOCUMENTARY (1988, Omnibus Press) Autorzy: Dave Thomas, Jo-Ann Gree-ne
Znana już z cyklu „Muzyczne książki” seria A Visual Documentary przedstawia dzieje danego wykonawcy niemal dzień po dniu, miesiąc po miesiącu. Tak jest i w przypadku The Cure. Autorzy również obficie posiłkują się tu wypowiedziami muzyków dla angielskiej i amerykańskiej prasy, ozdabiając całość znakomitymi zdjęciami, reprodukcjami okładek płyt, plakatów, itp. Pełna dyskografia i lista wszystkich koncertów zespołu dopełniają całości. Warto mieć, ale książka jest dość droga.

(ts)