The Cure w NRD

Podczas tegorocznej trasy zespół zatrzyma się w Lipsku. Po raz pierwszy The Cure gościli tam jeszcze za czasów upadającej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Kiedy to w lipcu i sierpniu 1990 roku, po długiej The Prayer Tour, kontynuowali objazd niemal całej Europy. W sumie zagrali 13 koncertów, które obejrzało ponad ćwierć miliona ludzi! Po drodze odwiedzili po raz pierwszy m.in. Pragę. Drezno i właśnie Lipsk. Kilka relacji z tego występu przeczytacie w dziale KONCERTY

O wydarzeniach z Lipska w naszych archiwach znalezlismy dwa artykuly z Leipzieger Volkszeitung: „Na przebieranców czaili się skinheadzi” i „Balsam dla uszu i duchowa kuracja poprzez melancholię„. A sam wieczór 4 sierpnia 1990 roku tak wbił się w pamięć fanom zespołu, że spotkali się jeszcze raz w tym samym miejscu… nawet 22 lata pózniej.

Dzisiaj na stonie zamieściliśmy też kolejną relację z tego koncertu. Można ją przeczytać tutaj…

A także kilka zdjęć z Zentralstdion…

I jeszcze jedna kjurowa ciekawostka z NDR… Fragment filmu dokumentalnego „Ostatni rok w Niemczech”, który opowiada o czasach upadku muru. Wyjazdy, wolne wybory, wspólna waluta, ludzie zachodu i wschodu oraz niemiecka jedność, która dla jednych była powodem do zachwytu a dla innych traumą. 21 kwietnia młodzi Niemcy świętują urodziny Roberta Smitha.