Muzyka z lakierem

(Artukuł z 1996 r.) Kilka dni temu w katowickim “Spodku” miał miejsce pierwszy w Polsce koncert The Cure. Dobry to pretekst do przypomnienia historii zespołu.

Wszystko zaczęło się w małej miejscowości Crawley w Anglii. Tam rozpoczynał swą karierę Robert Smith (ur. w Blackpool 21.04.1959). Najpierw w 1976 r. stworzył zespół Malice, który następnie przemianowano na The Easy Cure, a dwa lata póżniej na The Cure.

Od samego początku niezwykle barwna postać lidera formacji przyciągała uwagę widzów. Podobno już po kilku koncertach za The Cure podróżował cały autobus fanów, którzy nie darowali żadnego występu. Mimo iż zespół debiutował w erze punk rocka, nie poddał się bezkrytycznie tej stylistyce. Z punkiem łączył ich ogromny entuzjazm, oszczędność kompozycji oraz prowokujące teksty. To właśnie za sprawą piosenki „Killing an Arab” (Zabijając Araba) o The Cure dowiedział się świat. Zespół posądzono o nienawiść rasową. Potwierdziła się reguła – nieważne co mówią, ważne, że mówią. Singel ten spodobał się Chrisowi Perry’emu, właścicielowi firmy Fiction. Za tym poszedł profesjonalny kontrakt i z prowincjonalnej kapeli zrobiła się supergwiazda.

Szybko też grupa trafiła do słuchacza znad Wisły. Być może sprawił to psychodeliczny klimat utworów i teksty mówiące o beznadziejności życia („Sinking”), cierpieniu (,,One Hundred Years”) i milczeniu Boga („The Top”). W tym czasie zaczęły powstawać pierwsze fan kluby zespołu. Pojawiła się nawet subkultura tzw. cure’owców z tapirowanymi długimi włosami (wzorem Smitha) oraz wyszminkowanymi ustami.

Z biegiem lat zmieniała się muzyka. Z płyty na płytę była coraz bogatsza, czasem wspomagana orientalnymi zapożyczeniami. 6 maja tego roku ukazała się najnowsza płyta „Wild Mood Swings”. Czekano na nią pięć lat. Na koncert w Polsce jeszcze dłużej. Fani byli zachwyceni. bo pierwszy raz widzieli swego idola. a krytycy… Ci zawsze coś dostrzegą.

Paweł Błaszkiewicz

Artykuł ukazał się w dzienniku “Nowości” w listopadzie 1996 r.
Podziękowania dla Sławka za udostępnienie materiałów