Bez tytułu


The Cure w ramach europejskiego tournée są od wczoraj w Polsce. To wyjątkowy czas zwłaszcza dla fanów, którzy nie mają możliwości oglądania Roberta i spółki na koncertach poza granicami kraju. Niebawem usłyszymy na żywo poruszające dźwięki i słowa, które wyzwalają emocje u kolejnych pokoleń słuchaczy. Zobaczyliśmy Ich wczoraj w Krakowie a dzisiaj zobaczymy ponownie w Łodzi. proponujemy w ramach rozgrzewki zapoznanie się z polskim przekładem tekstów z płyty DISINTEGRATION!

To był ósmy, wydany 2 maja 1989r., studyjny album w dyskografii zespołu. Jego sprzedany nakład ocenia się na niemal 3 miliony egzemplarzy. Krążek zawiera 12 różnorodnych kompozycji od monumentalnego Plainsong poczynając, poprzez singlowe hity Lovesong i Lullaby, aż po rozdzierający tytułowy Disintegration.

Autorski przekład tekstów z płyty przygotował zespół Fundacji Kolektyw KultuRaMa, w ramach projektu hitypopolsku.pl. Wydawnictwo dostępne jest w formie ilustrowanej fotoksiążki oraz online (flipbook). Zalecamy lekturę tekstów w połączeniu z odsłuchem odpowiadających im utworów! Twórcy dołożyli bowiem starań, by w przekładach zachować jedność treści, rymu i rytmu znane z oryginałów. Dzięki tym zabiegom utwory z DISINTEGRATION będziecie mogli zaśpiewać razem z Robertem Smithem!

Spośród osób, które wyślą email z krótką recenzją przekładu na adres [email protected] wylosujemy w dniu 21.10.2022r. dwójkę szczęśliwców (mężczyznę i kobietę), którym podarujemy je na własność!
A zatem niech dokona się… ROZPAD!

***

Doprawdy przewrotnie zatytułowany song: BEZ TYTUŁU (Untitled) – to ostatni 12 utwór kończący wspaniały album DISINTEGRATION. Wszytko rozpoczyna melodyjny zaśpiew klawiszy, do których dołącza charakterystyczny motyw gitary. Przy ich wtórze autor wspomina, żałując straconych szans i zmarnowanego czasu. W miarę, jak utwór się rozwija dźwięki gęstnieją, ścieżki dołączają, aż… wszystko stopniowo cichnie. Pozostają niezałatwione sprawy, niedopowiedziane słowa… Czas minął! Wszystko się skończyło… i jeszcze tylko gasnąca partia klawiszy…

Ból już nie opuści mnie – nigdy już nie przyśnisz się…”

To już koniec! ROZPAD ostatecznie się dokonał!

KultuRaMa pierwszym czterem osobom które nas znajdą pod Atlas Areną od 17.30 rozda 2 koncertowe koszulki i dwa fotozeszyty Disintegration.

Tłumaczenie, tekst i wideo: Morytz.