4:13 DREAM

„4:13 Dream” to trzynasty i ostatni album studyjny The Cure. Został wydany 27 października 2008 roku przez wytwórnie płytowe Suretone i Geffen.

Pierwotnie miał to być podwójny album. Jednak Robert Smith wyznał w wywiadach, że pomysł ten został odrzucony, pomimo faktu, że nagrano aż 33 piosenki. Niektóre utwory, które znalazły się na albumie zostały zarejestrowane podczas wcześniejszych sesji albumowych. Na przykład „Sleep When I’m Dead”, został pierwotnie napisany na potrzeby albumu zespołu z 1985 roku „The Head on the Door”. Smith zaświadczył, że album będzie zawierał głównie optymistyczne utwory nagrane przez zespół, podczas gdy ciemniejsze utwory mogą zostać wydane na innym albumie.

Pierwszy singiel, „The Only One”, został wydany 13 maja, następnie „Freakshow” 13 czerwca, „Sleep When I’m Dead” 13 lipca i „The Perfect Boy” 13 sierpnia. Wcześniej Robert Smith ogłosił, że data premiery albumu zostanie przesunięta na 13 października, a w pierwotnym terminie ukaże się EP-ka zatytułowana „Hypnagogic States”, zawierająca remiksy czterech singli z „4:13 Dream”.

Smith wspomniał również o utworze towarzyszącym „mrocznego albumu” i żartobliwie oświadczył, że chciałby go wydać przed swoimi następnymi urodzinami (21 kwietnia 2009). W październiku The Cure wykonał nowy materiał w całości na darmowym koncercie na Piazza San Giovanni w Rzymie, nagranym na potrzeby serii koncertów MTV Live. Data premiery albumu została ponownie opóźniona i ostatecznie ukazała się 27 października.

Robert Smith: „Kompilowanie jednego albumu CD wymagało innego podejścia. Z jednej strony nie było już czasu na „rozproszenie” i połączenie różnych nastrojów, tak jak pierwotnie zamierzałem. W konsekwencji wiele utworów (w tym mój ulubiony!) pozostało niedokończone i niewydane.

W Wielkiej Brytanii album wspiął się na 33 miejsce listy albumów. Za oceanem, gdzie sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy dostarł do miejsca 16. W Polsce ostatni album The Cure kupiło nieco ponad 10 tysięcy osób.