David Bowie: Koncert urodzinowy i dokument

Na początku 1997 roku, wróciwszy do domu pewnej nocy, Robert Smith odsłuchał następującą wiadomość ze swojej automatycznej sekretarki: „Cześć Robert, tu David Bowie. Urządzam przyjęcie w Madison Square Garden w związku z moimi pięćdziesiątymi urodzinami i chcę, żebyś przyjechał i zagrał. To będzie czad.”

Prawie dwadzieścia pięć lat minęło od czasu, kiedy Smith po raz pierwszy ujrzał Ziggy Stardusta w „Top Of The Pops” i doświadczył jednego ze swoich pierwszych muzycznych objawień – teraz miał szansę śpiewać obok samego „Szczupłego Białego Księcia”. Smith był urodzonym sceptykiem: „Jak to jest – spytał Mary – że Bowie zna mój zastrzeżony numer?” Z początku był przekonany, że któryś z kolegów z The Cure robi sobie jaja. Zachowując spokój, wykręcił numer Bowiego i zostawił zachowawczą wiadomość. „Zadzwonię później” – powiedział – „nie jestem pewien.” Ale w głębi duszy doświadczał euforii – szczególnie kiedy Bowie zadzwonił ponownie i potwierdził, że prośba jest jak najbardziej aktualna.

Koncert odbył się 9 stycznia 1997 roku. Bowiemu pomagali zdmuchnąć pięćdziesiąt świeczek Lou Reed, Robert Smith, Billy Corgan z The Smashing Pumpkins, Foo Fighters, Frank Black z Pixies i Sonic Youth. Zapraszamy do obejrzenia pełnego, ponad 120 minutowego materiału zarejestrowanego podczas tej imprezy. Niestety, nigdy nie doczekał się on oficjalnego wydania na płycie DVD czy BR.

W zespole Bowiego na gitarze zagrał Reeves Gabrels. Całość wyreżyserował Tim Pope.

Przyjęcie po koncercie celebrującym pięćdziesiąte urodziny Bowiego odbyło się w centrum na poddaszu u artysty Juliana Schnabla. Smith, jak się okazało, nie oszczędzał się również na imprezie. Rozłozył się w rogu przy stole z Timem Popem. Kłócił się nawet z Bowiem o grę na giełdzie, co przyniosło temu drugiemu w tamtym czasie ponad 50 milionów dolarów zysku.

***

Dodatkowo w Seansie Niedzielnym polecamy znakomity dokument telewizji BBC „David Bowie: Narodziny Gwiazdy” (”David Bowie: Five Years”). Wersja z polskim lektorem.

„Artysta David Bowie zyskał światową sławę. Uznawany jest za jednego z najbardziej nowatorskich i odważnych wykonawców XX w. Od debiutu w latach 60. był doceniany przez szerokie grono krytyków. Odniósł także ogromny sukces komercyjny i na zawsze odmienił oblicze kultury popularnej. Dokument odkrywa na nowo muzykę i twórczość Davida Bowie, dzięki prywatnemu archiwum piosenkarza. Widzowie zobaczą m.in. nagrania z występów, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Poznają prawdziwe oblicze gwiazdy rocka, która znacząco wpłynęła na kształt współczesnej kultury.”

***

 

Zapraszamy przy okazji do poprzednich „Seansów Niedzielnych”, gdzie prezentowaliśmy takie tytuły jak m.in. The Cure in Orange