Willa z teledysku „Catch” wystawiona na sprzedaż

Wspaniała zabytkowa willa o powierzchni 600 m2, zbudowana w 1870 roku, położona na skraju Plateau de Mont Boron, z imponującymi widokami na Port de Nice, Baie des Anges, gościła w 1987 roku zespół The Cure. Dzisiaj trafiła na sprzedaż za bagatela… €7,900,000. Zainteresowanych jej kupnem odsyłamy w odpowiednie miejsce, a nas ta wiadomość skłoniła do przypomnienia jeszcze raz historii nakręcenia tego klipu. Przy okazji poznając choć część historii Villa Beau Site.

„Lubią nas ponieważ jesteśmy dziwaczni” – odpowiedział Smith na pytanie o przyczyny popularności zespołu we Francji. Kolejny teledysk nie mógł więc powstać nigdzie indziej. Był rok 1987…

W maju zespół spędził dzień w Maule pod Paryżem nagrywając program telewizyjny, by później przenieść się do Cannes na festiwalową promocję filmu In Orange, gdzie przy okazji wystąpili też w kolejnym programie telewizyjnym Zenith. Zwieńczeniem tej całej promocyjnej wycieczki po Francji było nakręcenie teledysku do mającego ukazać się niebawem w kilku europejskich krajach singla „Catch”.

Obraz powstał w Nicei. W willi z drugiej połowy XIX w. z tak zwanej francuskiej „Pięknej Epoki”, która była wtedy własnością Gisele Tissier i została wpisana na listę zabytków w dwa miesiące po wizycie The Cure. Po śmierci Madamme Tissier rok później stała się przedmiotem batalii pomiędzy jej spadkobiercami a Francuskim Towarzystwem Naukowym. Warto w tym miejscu poświęcić nieco historii tego miejsca, przynajmniej tej najbardziej nas interesującej…

„Mówi się, że kiedy Gisele Tissier przybyła do Nicei po raz pierwszy – przywożąc ze sobą m.in. kolekcję 18 harf i 3 fortepiany – do przewozu jej bagażu zarezerwowano dziesięć dedykowanych wagonów kolejowych. Niezadowolona z kariery wybitnej harfistki, Gisele otworzyła butik z modą w Paryżu, przyciągając jednych z najbardziej eleganckich i zamożnych klientów stolicy i szybko wspinając się na szczyt swojego nowo wybranego powołania.

Wartość Beau Site ponownie wzrosła, gdy Riwiera Francuska na nowo stała się celem podróży dla nielicznych „uprzywilejowanych” w świecie. W latach pięćdziesiątych i wczesnych sześćdziesiątych takie legendy jak Grace Kelly, Aga Khan, Arystoteles Onassis, a nawet Winston Churchill odwiedzały kasyna i kluby nocne na Lazurowym Wybrzeżu. Gisele i jej przyjaciele stworzyli swój szczególny raj, położony na wzgórzu z widokiem na elegancki Port w Nicei.

Z biegiem czasu życie w Beau Site stawało się coraz bardziej artystyczne i – jak to bywa – druga złota era dobiegła końca. Podczas gdy Riwiera przeszła kolejną transformację, fotuna przestała Gisele Tissier sprzyjać. Na starość skończyły się pieniądze, majątek zaczął się kurczyć, a willa zaczęła popadać w ruinę. Jednak Gisele miała jeszcze swoją ostatnią ucztę – coś, co łączy jej muzyczne korzenie z dziedzictwem, które doskonale przełożyło się na współczesność. Rok przed jej śmiercią angielski zespół rockowy The Cure uzyskał pozwolenie na nagranie teledysku do ich najnowszego singla „Catch”. Niezwykła podróż The Cure zabrała ich z ponurego Crawley w południowo-wschodniej Anglii prosto w to miejsce. Teledysk jest cudownym zapisem Villa Beau Site w ostatnim roku życia Gisele Tissier – wyblakłe bogactwo, zniszczony splendor – ale jak zawsze, jest tam magicznie.”

1987:

2022: