Po raz trzeci… ostatni!

Trudno się pisze podsumowanie ostatniego koncertu być może ostatniej trasy The Cure. Nie żebym w to jakoś specjalnie wierzył. Ale zawsze jest taka możliwość. Tak więc na razie trochę o wczorajszym koncercie, bo pewne fakty ujawiniły się dopiero dzisiaj.

Z rzeczy, których wczoraj nie zauważyłem, mimo że słuchałem prawie całego koncertu na żywo (od Charlotte sometimes), to zaskakujący jest fakt, że nie zagrano wczoraj A fragile thing. I w sumie nigdzie nie znalazłem uzasadnienia takiej decyzji, bo każdy z nowych utworów spotyka się z ciepłym przyjęciem fanów.

W pierwszym wpisie pisałem, że na koncertach pewnie będą jacyś goście. Na wczorajszym zaobserwowano Noela Gallaghera. Co właściwie nie dziwi, skoro Smith remiksował jego utwór.

Wczorajsi widzowie również podkreślają moc głosu Smitha, a także zastanawiają się jak szaleństwa Simona wytrzymują jego gitary.

Dzisiaj zespół postawił na dość szablonowy początek. Aż do And nothing is forever. Potem został zagrany duet zimno/gorąco – Cold i Burn. I zaczął się miks, godny ostatniego koncertu na trasie. Najpierw At night, a potem M. Był to dopiero piąty raz na tej trasie. Kolejnym utworem było Play for today, po którym zagrano Trust. Było to szóste wykonanie na tej trase. Dalszy ciąg miksu to Want, A strange day i Push.

Końcówka zestawu podstawowego tradycyjna, czyli Shake dog shake, From the edge of the deep green sea i Endsong. Czyli był to drugi pod rząd koncert, podczas którego nie zagrano A fragile thing. Tak na marginesie, to jest 1600 koncert, którego zestawienie jest dostępne na setlist.fm.

Pierwszy bis to zagrane po raz drugi Three imaginary boy, a także One hundred years. Po tym klasyku nagle zaczęli grać Primary. A zakończyli ten bis A forest. Ośmio minutową wersją tego utworu.

Drugi bis to dodatkowy utwór z Wish, czyli Doing the unstuck. Było to sto pięćdziesiąte wykonanie tego utworu. W ten sposób był to też jedyny koncert z aż czterema utworami z tej płyty, która w tym roku obchodzi trzydzieste urodziny. Mogliśmy też „odhaczyć” kolejny kamień milowy, mianowicie po raz tysięczny zagrano Boys don’t cry. Po tym utworze, zwykle kończącym koncerty Smith podziękował wszystkim technicznym i innym osobom zaangażowanym w przygotowanie koncertów.

A potem niespodzianka – 10.15 Saturday night, i Killing an arab. To całkiem niesamowite niespodziewane spodziewane zakończenie trasy.

„See you again!”

Oto pełen zestaw zagrany w czasie ostatniego koncertu The Cure w 2022 roku:

 1. Alone
 2. Pictures of you
 3. A night like this
 4. Lovesong
 5. And nothing is forever
 6. Cold
 7. Burn
 8. At night
 9. M
 10. Play for today
 11. Trust
 12. Want
 13. A strange day
 14. Push
 15. Shake dog shake
 16. From the edge of the deep green sea
 17. Endsong

Bis 1:

 1. I can never say goodbye
 2. Three imaginary boys
 3. One hundred years
 4. Primary
 5. A forest

Bis 2:

 1. Lullaby
 2. The walk
 3. Friday I’m in love
 4. Doing the unstuck
 5. Close to me
 6. Inbetween days
 7. Just like heaven
 8. Boys don’t cry
 9. 10.15 Saturday night
 10. Killing an arab

„To już jest koniec, nie ma już nic, jesteśmy wolni, możemy iść” – to akurat Elektryczne Gitary. Dziękujemy za tych czterdzieści sześć wieczorów. Mamy nadzieję, że będziecie nadal tu zaglądać. I że niedługo będziemy mogli przekazać informacje na temat trasy światowej, a także premiery nowego krążka.

Stay Cured!