Chino Moreno wspomina reakcję Roberta Smitha na Deftones

Chino Moreno z zespołu Deftones wspomniał o swojej interakcji z Robertem Smithem z The Cure podczas wywiadu udzielonego dla magazynu Kerrang! Tydzień temu, „w piątek, trzynastego” inny zespół Moreno, Crosses, wydał swój pierwszy pełny album pod tytułem „Goodnight, God Bless, I Love U, Delete,”. Na albumie znalazła się również kolaboracja z Robertem Smithem.

Obaj wokaliści mieli okazję spotkać się wcześniej, gdy Smith poprosił zespół Deftones o występ na specjalnym koncercie MTV Icon w 2004 roku. W wywiadzie, Moreno został zapytany, czy przyjaźń między nimi zaczęła się przed tą okazją. Moreno wyjaśnił, że spotykali się wcześniej i powiedział:

„Poznałem go około 1997 roku. Gdy wydaliśmy album 'Around The Fur’, zrobiliśmy transmisję na żywo, podczas której wykonaliśmy kilka utworów z tej płyty – było to jedno z pierwszych międzynarodowych streamów. Nagraliśmy to w studiu w Hollywood, i nie wiedziałem, ale The Cure akurat mieli próby obok.”

Opowiedział, jak doszło do ich spotkania:

„Gdy skończyliśmy występ, menedżer trasy powiedział mi, że Robert Smith nas obserwował i zapytał, czy mogę wejść do ich studia. Byłem w szoku i pomyślałem, 'Co za diabli?’ Wszedłem tam, a on był naprawdę miły. Miał same miłe rzeczy do powiedzenia.”

Następnie przypomniał sobie, jak Robert Smith zwrócił uwagę na jeden z ich nowych utworów, co pomogło zbudować ich przyjaźń:

„Konkretnie pamiętam, że zagraliśmy 'Mascara’, a on pytał mnie o teksty – a utwór był świeżo napisany! To było niesamowite, że tak uważnie słuchał. Zaczęliśmy wymieniać e-maile, a on kontaktował się ze mną jeszcze kilka razy po tym wydarzeniu. Od tego czasu jesteśmy przyjaciółmi.”

Okazuje się, że Moreno chciał, aby udział Roberta Smitha w albumie był niespodzianką, więc nie mówił nikomu o tej informacji:

„W przypadku utworu 'Girls Float † Boys Cry’ naprawdę chciałem, aby nikt nie wiedział o jego udziale. Chciałem, żeby ludzie usłyszeli piosenkę, a nagle usłyszeli głos Roberta Smitha i pytali się: 'Czy to Robert Smith?’ Uwielbiam takie niespodzianki w albumach, tak samo jak to zrobili Deftones z 'Passenger’ i Maynardem [Jamesem Keenanem]. Kwestia współpracy w końcu wyszła na jaw, ale w rezultacie wszystko się doskonale ułożyło.”

Chino ujawnił także, że tytuł nowej kolaboracji został zainspirowany utworem The Cure „Boys Don’t Cry”. Oznaczony jako „Girls Float, Boys Cry” muzyk powiedział, że chciał, aby w tytule utworu pojawiło się słowo „chłopiec”, i po wymyśleniu obecnego tytułu, zgodził się na jego użycie właśnie ze względu na obecność Smitha w piosence.

Poniżej możesz posłuchać nowego albumu.