San Francisco Gate: The Cure nadrabiają stracony czas muzycznymi maratonami

The Cure wracaja po pięciu latach przerwy jako glówna gwiazda, obok Outkast i Erica Church’a, tegorocznego festiwalu BottleRock. Brytyjski zespół został nadrabia stracony czas prezentujac prawdziwy muzyczny maraton, który obejmuje wszystko – od hitów ( „Just Like Heaven”, „Pictures of You”, itd…) do tych mniej znanych. Robert Smith , 55 -letni frontman grupy, znany z rozmazanej szminki powiedzial nam, dlaczego każdy koncert wciąż jest ważny…

Gracie czterogodzinne koncerty. Skąd czerpiesz na nie energię?
Cóż , nie jestem znany z moich scenicznej gimnastyki .

Wiem, ze napisałeś mnóstwo piosenek . W jaki sposób je wszystkie zapamiętujesz?
Wiele piosenek po prostu siedza we mnie. Jeśli zaczne pierwszą linijkę każdej piosenki The Cure , mogę zaśpiewać dalej cala resztę. Dlatego wierzę, ze powinno się czuć słowa, które się śpiewa.

Czy trudno jest dostać się w głąb 19 -letniego siebie ?
Wystarcza, ze pamiętam kim bylem, kiedy je pisałem. Czasami pod koniec piosenki wchodzi się w taki dziwny trans . Wracam z powrotem do momentu, kiedy zaczynalismy występować i czuje tą radość i emocje kiedy gasły światła.

W jakim stopniu tak długa kariera w The Cure miala wpływ twoje życie osobiste?
Cóż, kiedy zaczęliśmy byc naprawdę rozpoznawalni , w połowie lat 80. , był to bardzo dziwny okres dla mnie. Ale nie chcialbym nic zmienic. Sądziłem tez, że wieku 55 lat nie chciałbym mieć do czynienia z ludźmi, którzy czatuja pod moimi drzwiami, ale nie o to chodzi.

Czy przeczytales autobiografię Morrissey’a?
O dziwo… nie. Nie mam jej jeszcze. Istnieje około 101 tysięcy innych książek , które chciałbym przeczytać w pierwszej kolejności.

Pomyślałem, że moglbys tam znalezc jakieś podobne doświadczenia.
Wątpię, czy mamy wspólne doświadczenia. Nie chce znowu tego zaczynac i nie sądzę, zeby nasze podejście do życia było podobne. Nie czytuje biografii . Jestem bardziej zainteresowany fikcją .

Czy chciales kiedykolwiek napisać książkę?
Nie, nigdy, przenigdy nie napisze książki. Zmagam się z pisaniem tekstów – to uzewnętrznia moje ego. Ale 16-stronicowy komiks, to moglo by być cos.

 

Wywiad ukazał sie w San Francisco Gate, 23 maja 2014.
Tłumaczenie: Marcin Marszałek

 

Najblizszy koncert The Cure zagraja 31 maja, o 4:30 w sobote nad ranem polskiego czasu.