Zabrze, Zegrze, Zagrzeb

Co łączy ze sobą te trzy lokalizacje? Żadnej z nich nie było dotąd na regularnej trasie zespołu. Zespół co prawda był już w Zagrzebiu raz i to 4 kilometry od dzisiejszego miejsca koncertu, ale tylko na festiwalowym występie w 2019 roku. Jednak dzisiaj wieczorem to stolica Chorwacji jako pierwsza z wyżej wymienionych miała zaszczyt gościć Roberta Smitha i jego świtę z autorskim show. Był to więc niezwykły wieczór dla wszystkich miejscowych fanów, choć ci nie wypełnili do końca Arena Zagreb.

Koncert za to wypełnił dobrze znany z tej trasy zestaw utworów. Zaczęli od Alone, przez Pictures Of You i Closedown. Kolejnym był A Night Like This – wreszcie bez problemów technicznych – te wystąpiły w 2019 roku w połowie utworu i fani dośpiewali do końca sami.

Dalej niewiele różniło się od koncertów w Pradze, Krakowie, Lipsku czy Budapeszcie. Można wybrać ulubione miasto. Trzeba jednak przyznać, że w tym roku zespół nie funduje nam już przekładańców w stylu: Charlotte Sometimes – The Walk – A Forest – In Between Days, a koncerty są bardziej wyważone emocjonalnie. Odbija się to za to na różnorodności samych set-list. Cały zestaw tej trasy to na razie 42 utwory.

Podczas poprzedniego eurpejskiego tornee w 2016 roku Zespół miał w swoim repertuarze 70 utworów (35 koncertów), wcześniej, w trakcie jej amerykańskiej części 81 (33 koncerty). Łącznie sześć lat temu The Cure przygotowali 86 różnych piosenek na 76 koncertów.

I takimi statystykami dobiegliśmy do końca głównej części koncertu zakończonej monumentalnym Endsong. Pierwszy bis rozpoczął „krakowski” I Can Never Say Goodbye, a zakończyły dość rzadko słyszane na tej trasie Prayers For Rain i One Hundred Years – ten ostatni dopiero drugi raz w tym roku – wcześniej tylko w Sztokholmie.

O drugim bisie przyjdzie czas napisać, bo tytuły na Liście Przebojów pozostają ciągle te same. Ciekawi nas jeszcze tylko to, czy na dzisiejszym koncercie był ktoś z Zabrza lub Zegrza? Na odpowiedzi czekamy do soboty, kiedy to The Cure zagrają z Bayernem w Monachium.

The Cure w Zagrzebiu:

ALONE
PICTURES OF YOU
CLOSEDOWN
A NIGHT LIKE THIS
LOVESONG
AND NOTHING IS FOREVER
COLD
BURN
THE HUNGRY GHOST
PUSH
PLAY FOR TODAY
A FOREST
THE LAST DAY OF SUMMER
SHAKE DOG SHAKE
FROM THE EDGE OF THE DEEP GREN SEA
ENDSONG

I CAN NEVER SAY GOODBYE
WANT
PRAYERS FOR RAIN
ONE HUNDRED YEARS

LULLABY
THE WALK
FRIDAY I’M IN LOVE
CLOSE TO ME
IN BETWEEN DAYS
JUST LIKE HEAVEN
BOYS DON’T CRY