LITERACURE’A: Nie tylko dla fanów

W notce, zamieszczonej na tylnej okładce książki Richarda Carmena, czytamy: ”pierwsza dogłębna biografia Roberta Smitha, lidera kultowej grupy The Cure. Bada i opisuje ponad 30 lat działalności tego charyzmatycznego artysty na scenie muzycznej”. Po przeczytaniu tej pozycji odnoszę jednak wrażenie, że nie jest tak do końca.

Owszem, autor starannnie i dogłębnie opowiada historię The Cure – jednak o samym Robecie dowiadujemy się niewiele. Mało jest informacji o prywatnym życiu Smitha (jedynie wzmianki o jego żonie, krótki opis jego dzieciństwa). Może zatem warto było by zmienić tytuł ksiażki na ”The Cure.Robert Smith”?

Niedostatki z życia osobistego artysty rekompensują dość obszerne opisy środowiska społecznego i muzycznego w jakim dorastał Robert. Autor biografii często stawia dość zasadne pytanie – czy The Cure to typowy przedstawiciel kultury gotyckiej? Odpowiedż jest niejednoznaczna. Twórczość zespołu tak bardzo zmieniała się w ciągu ponad 30 lat, że trudno by było ją jednoznacznie sklasyfikować.

Bardzo wartościowe są także szczegółowe analizy muzyki i tekstów wszystkich płyt The Cure. Richard Carman nie ukrywa, że zawsze był wielkim fanem tego zespołu. Stąd często można odnieść wrażenie, że autor nie zachowuje należnego dystansu do twórczości swoich ulubieńców. Praktycznie żadna z nagranych przez The Cure płyt nie została przez Carmana skrytykowana.

Książka napisana jest barwnym, pełnym interesujacych anegdot stylem. Znajdziemy w niej wypowiedzi samego Roberta, pozostałych muzyków The Cure oraz wielu osób z branży muzycznej. Fanów The Cure z pewnością ucieszą unikatowe zdjęcia, których próżno szukać w innych opracowaniach. Do tego na końcu ksiażki autor zamieścił wiele informacji o źródłach, z których czerpał wiedzę, pełną dyskografię zespołu i adresy wartościowych stron internetowych.

Biorąc wszystkie za i przeciw książka Richarda Carmana jest udaną pozycją, która na pewno przypadnie do gustu nie tylko fanom The Cure, ale i sympatykom popowo – gotyckich dźwięków.

Marcin Mlek