Album z Archiwum X

Soundtrack do kinowej wersji jednego z ulubionych seriali Roberta Smitha ukazał sie 2 czerwca 1998 roku. Na płycie znajduje się premierowy utwór The Cure – More Than This.

Akcja filmu wygląda mniej więcej tak: Agent Mulder włącza się do dochodzenia w sprawie porwania dziecka; porwania, które wydaje się być powiązane ze zniknięciem przed laty jego siostry Samanthy. W czasie śledztwa Mulder otrzymuje tajemniczą wiadomość od swojej matki wykazującą związek jego rodziny ze sprawą. teraz nawet bardziej niż dotychczas, Mulder jest przekonany, że to pozaziemskie siły są odpowiedzialne za zniknięcie dzieci… aż do czasu, gdy zostaje złapany seryjny morderca.

Gdy jednak ani Samanthy ani drugiej zagubionej dziewczynki nie ma pośród ofiar zabójcy, Mulder i Scully starają się zlokalizować dziewczynki korzystając z pomocy medium na usługach policji. Lecz całe, prowadzone bez zarzutu śledztwo, musi zatoczyć szersze kręgi obejmując zupełnie nowe dziedziny by Mulder mógł wreszcie dociec prawdy.

Tyle słowami wstępu o filmie. Nie jest to coś nadzwyczajnego, co powala na kolana. Widzom tego serialu może się podobać. Różnicą pomiędzy serialem a wersją kinową (płyta jest ścieżką dźwiękową filmu pełnometrażowego) jest niewątpliwie czas trwania filmu tj. 85 min. Okładka kasety video jest również inna niż okładka płyty z muzyką. To tylko małe szczegóły.

Co do samej ścieżki dźwiękowej. Podobać może się otwierający płytę utwór Mike’a Oldfielda zatytułowany „Tabular X” Na uwagę zasługuje również mroczne wykonanie utworu przez Sarę McLachlan, Bjork jak i również lekki utwór Foo Fighters „Walking After You”. Najmocniejszym kawałkiem jest oczywiście utwór „More Than This” w wykonaniu The Cure zbliżony nieco klimatem do albumu Bloodflowers. Jednak w trakcie trwania filmu trudno doszukiwać się dźwięków The Cure, dlatego soundtrack X-Files powinien obowiązkowo znaleźć się na półce każdego fana muzyki The Cure. 

Mariusz Odelga